Clydesdale

Judges: (males) Captain J Anderson, Kilmalcolm, Renfrewshire; (females) J Anderson, Arbroath, Angus.

Supreme – C Young’s colt, Doura Magic Touch Bay; reserve – Mrs J Reid’s mare, Bencannon Magestic Flowergirl.

Male – C Young’s colt, Doura Magic Touch; reserve – H Emerson’s stallion, Lutterington Harry.

Female – Mrs J Reid’s mare, Bencannon Magestic Flowergirl; reserve – M Carrick’s filly, Littleward Meghan.

Bred male – H Emerson’s stallion, Lutterington Harry.

Bred female – Mrs J Reid’s mare, Bencannon Magestic Flowergirl.

Three-year-old or over stallion or colt – 1, H Emerson (Lutterington Harry).

Two-year-old colt – 1, C Young (Doura Magic Touch); 2, R Hamilton (Dillars Top Maverick); 3, S Greenhill (Fordelhill Fascination).

Yearling colt – 1, D Stewart (Blackford Stewartry Boy); 2, WI and J Craig (Eastermoorhouse Major Tom); 3, GA Pinkney (High Grange Obsidian).

Gelding four-year-old and over – 1, J Tennant (West Forth Solo); 2, H Ramsay (Holmhead Jack); 3, B Lindsay (Dillars Rascal).

Three-year-old gelding – 1, E Gunn (Hawthorn Highwayman); 2, J Martin (Collessie Consort); 3, K Gordon (Bogton Iron Man).

Mare with foal at foot – 1, JW and M McIntyre (Towerview Gisele); 2, A Jackson (West Glen Rambling Rose); 3, M and A Bell (Baldowran Pippa).

Foal – 1, A Jackson; 2, M and A Bell; 3, JW and M McIntyre.

Yeld mare four-year-old and over – 1, ID Johnston (Roughlands Alana); 2, D Willey (Bencannon Duchess); 3, C Young (Clerkington Cassandra).

Three-year-old mare or filly —1, J Reid (Bencannon Magestic Flowergirl); 2, C Young (Collessie Flash Girl); 3, D and L Graham (Doura Joules).

Two-year-old filly – 1, M Carrick (Littlward Meghan); 2, IG Young (Arradoul Olivia May); 3, S Greenhill (Fordelhill Hannah).

Yearling filly – 1, ID Johnston (Roughland Kiera); 2, H Emerson (Lutterington Butterfly); 3, RH Black (Collessie Kirsty).

Ridden Clydesdale

Judge: (ride) A Matheson, Halkirk, Caithness; (conf) R Bailey, Clonmel, Co. Tipperary, Ireland.

Champion – JW and M McIntryre’s Glenside Matthews Flower of Scotland; reserve —Mrs A Noble’s Peggyslea Andy.

Mare – JW and M McIntyre’s Glenside Matthews Flower of Scotland.

Gelding – A Noble’s Peggyslea Andy.

Ridden Clydesdale —1, JW and M McIntyre (Glenside Matthews Flower of Scotland); 2, A Noble (Peggyslea Andy); 3, C Gray (Bogton Commander).

Heavy horse turnouts

Judge: R Green, Barnoldswick.

Supreme – H Ramsay; reserve – J Goodwin.

Pair – H Ramsay.

Sixes – H Ramsay.

Single horse in twin axle farm wagon or commercial vehicle – 1, V and R Scott; 2, J Goodwin; 3, J McMillan and Family.

Single horse in twin axle farm cart or farm wagon – B Duncan; 2, GM Skinner; 3, Hay Farm Heavy Horse Centre.

Team of four horses in twin axle farm wagon or commercial vehicle – 1, J Goodwin; 2, J McMillan and Family; 3, H Ramsay.

Unicorn formation of three horses in a twin axle farm wagon or commercial vehicle – 1, J, W and M McIntyre; 2, V and R Scott; 3, J McMillan and Family.

Pairs of horses (excluding tandems) in twin axle farm wagon or commercial vehicle – 1, H Ramsay; 2, J McMillan and Family; 3, Mrs A Noble.

Open single carts – 1, H Ramsay; 2, J, W and M McIntyre; 3, Miss C Young.

Team of six horses in twin axle farm wagon or commercial vehicle – 1, H Ramsay; 2, J McMillan and Family; 3, J, W and M McIntyre.

Clydesdale stocksman and young handlers

Judge: R Bailey, Clonmel.

Supreme young stocksman – Miss K Gowans; reserve – Miss H Lindsay.

Supreme young handler – Miss H Keron; reserve – Miss K Gowans.

Harness, grooming and decoration

Judges: Ms C Brewster, Crieff, Perthshire.

Supreme – B Duncan’s best decorated harness, wool, on Geordie; reserve – J Goodwin’s Lancashire harness on Sidney.

Points trophy – B Duncan.

Working native pony – 1, HM Queen (Balmoral Adam); 2, S O’Hara (Gloriana 1 of Cnoc); 3, Mrs S Chamberlain (Tower Memory).

Best kept harness – 1, J Goodwin (Sidney); 2, B Duncan (Geordie); 3, A McLean (Lochcote Amazing Grace).

Best groomed horse – 1, B Duncan (Geordie); 2, J Goodwin (Sidney); 3, E Gunn (Hawthorn Dark Crusader).

Best decorated harness (floral) – 1, E Gunn (Hawthorn Dark Crusader); A McLean (Lochcote Amazing Grace).

Best decorated harness (wool) – 1, B Duncan (Geordie); 2, J and D Smith (Galcantray Clydesdales); 3, GI Holmes (Unknown).

Highland pony in-hand

Judges: (Males) Ms D Spears, Little Brickhill, Buckinghamshire.; (females) Mrs M Osborne, Kirriemuir, Angus.

Supreme – R and K Stewart’s mare with foal at foot, West Lodge Alby; reserve – A Munro’s male, Carlung Valour.

Male – Supreme – A Munro’s male, Carlung Valour; reserve Mrs J McNaught’s Heather Jock of Fourmerk.

Best bred – WD Simpson’s male, Chapelhill Macbeth.

Female supreme – R and K Stewart’s mare with foal, West Lodge Alby; ¬ reserve – GM Baird’s four-year-old mare, Ulrika of Whitefield.

Bred Female – R and K Stewart (West Lodge Alby).

Two or three-year-old colt or stallion – 1, A Munro (Carlung Valour); 2, HM The Queen (Balmoral Squire); 3, Mr and Mrs J Dykes (Marksman of Mendick).

Yearling colt or gelding – 1, WD Simpson (Chapelhill Macbeth); 2, M and C Taylor (Hollycott Angus Stuart); 3, Mrs B Cole (Redley King Alexander).

Gelding two or three-year-old –1, Mrs P Daniels (Eaba of Over Langshaw); 2, Ms C Valentine (Whitefield Prince Zandy); Miss S Doran (Watermillock Miracle).

Gelding four, five or six-year-old – 1, Mr and Mrs N Cant (Strathmore Solitaire); 2, HM The Queen (Balmoral Adam); 3, Miss S Doran (Whitefield Prince Valiant).

Gelding seven-year-old and over – 1, Mrs J McNaught (Heather Jock of Fourmerk); 2, A Munro (Strathmore Jubilee); 3, Mrs L and Miss L Bone (Hirstmund Beaujolais).

Four-year-old or over mare with foal at foot – 1, R and K Stewart (West Lodge Alby); 2, GM Baird (Ulrika of Whitefield); 3, Mrs S Skea (Marnonwells Kerrera).

Foals – 1, Catriona Hawes; 2, Messrs GM Baird; 3, Mrs S Skea.

Yeld mare (also entered under saddle) – 1, Mrs M Campbell (Knockandy Abigail). 2, Mrs H Gow (Westray of Alltnacailleach); Mrs P Daniels (Orla of Carlung).

Yeld mare (not entered under saddle) – 1, F and M Lawson (Prosen Mist of Craigieloch); 2, GM Baird; 3, Mrs S Wardrop (Querina of Carlung).

Three-year-old filly – 1, JA Baird (Yvetta of Whitefield); 2, Mrs S Wardrop (Venus of Carlung); 3, Miss K Lawson and W Sinclair (Loandhu Primrose).

Two-year-old filly – 1, Mrs I Bergius (Fflur of Over Langshaw); 2, WKA and KM Allan (Mila of Millfield); 3, Ms L Wright (Shanquhar Maggie May).

Yearling filly – 1, Dr W Taylor (Charley of Sunnyneuk); 2, A Baird (Whitefield Queen Anastasia); 3, WKA and KM (Maisie of Millfield).

Shetland pony

Judge: R Griffiths, Gower, Glamorgan.

Supreme – H Sleigh’s four-year-old stallion, Wells Reliance; reserve – Mrs L Poett’s mare, Harviestoun Sardinia.

Male – H Sleigh’s stallion Wells Reliance; reserve – H Sleigh’s colt Wells Prelude.

Female – Mrs L Poett’s mare, Harviestoun Sardinia; reserve – Transy Stud’s mare with foal at foot, Charlotte of Transy.

Junior – H Sleigh’s colt, Wells Prelude; reserve – Miss A Marshall’s filly, Kerryston Elsa.

Bred – H Sleigh’s stallion, Wells Reliance.

Group – Miss A Marshall.

Stallion – 1, H Sleigh (Wells Reliance); 2, JD Swan (Stow Perfect); 3, Transy Stud (Roserhum of Transy).

Colt two or three-year-old – 1, 1, H Sleigh (Wells Prelude); 2, L Wilson (Myreton Glory); 3, Ms N MacDonald-Lewis (Stow Manifesto).

Gelding – 1, Mrs L Poett (Harviestoun Parador); 2, Miss A Marshall (Struie Dazzler); 3, Mrs D Lochtie (Mawcarse Lord Daiquiri).

Mare with foal at foot – 1, Transy Stud (Charlotte of Transy); 2, Ms N MacDonald-Lewis (Lyradale Daisy Duke); 3, Mrs D Lochtie (Mawcarse Lady Dionne).

Foal – 1, Ms N MacDonald-Lewis; 2, Mrs D Lochtie; 3, Transy Stud.

Filly two or three-year-old – 1, Miss A Marshall (Kerryston Elsa); 2, Mrs K Peace (Hools Miss Jutland); 3, H Sleigh (Unigarth Valene).

Yearling colt or filly ¬– 1, H Sleigh (Wells Passionate); 2, Mrs K Peace (Hools J’Adore); 3, Transy Stud (Bumblebee of Transy).

Miniature Shetland pony

Judge: Mrs D Griffiths, Gower, Glamorgan.

Supreme – M Davidson’s stallion, Milday Morse; reserve – G Smith’s yeld mare, Robin’s Brae Tilly.

Male – M Davidson’s stallion, Milday Morse; reserve – M Davidson’s colt, Milday Valentino.

Female – G Smith’s yeld mare, Robin’s Brae Tilly; reserve – Miss L Cochrane’s yeld mare, Parlington Viola.

Bred – S Calvert’s mare, Doonpark Katie.

Junior – M Davidson’s colt, Milday Valentino

Male, four and over – 1, M Davidson (Milday Morse); 2, S Calvert (Fordhouse Paddy); 3, L Butters (Selaw Sgt Pepper).

Mare with foal at foot – 1, S Calvert (Doonpark Katie); 2, Jed Hart Stud (Urswick Candy).

Foals – 1, S Calvert (Doonpark McKenzie); 2, Jed Hart Stud.

Yeld Mares – 1, G Smith (Robin’s Brae Tilly); 2, L Cochrane (Parlington Viola); 3, S Calvert (Balmedie Twilight).

Two or three-year-old – 1, S Robertson (Ballencrieff Dolly); 2, M Davidson (Milday Valentino); 3, A Plummer (Eden Rocet).

Yearling – 1, S Calvert (Doonpark Chelsea); 2, C Andrews (Parlington Fantasia); 3, C Andrews (Parlington Firefly).